BARF

BARF (Bones and raw food) je spôsob kŕmenia mäsožravých domácich miláčikov, ktorému sme prepadli aj my. Hoci sme zo začiatku kŕmili granulkami, Lina nám stále nechcela priberať. Mala som v pláne najskôr skŕmiť celé balenie granúl, ale keď som videla tie jej vytŕčajúce rebierka, povedala som si DOSŤ! Za 11 dní s BARFom sme pribrali 2 kg a priberanie neskončilo :-) Mám z toho velikú radosť, momentálne si Lina drží stálu váhu, má krásnu lesklú srsť, žiadne potravinové ani iné alergie neboli zistené, začína sa krásne osvalovať.

Pre tých, ktorí sa rozhodli BARF tiež vyskúšať, odporúčam knihu BARF - Krmení psa přirozenou stravou od chovateľky rhodesian ridgeback Kateřiny Novosádovej.

Čím kŕmime?

Musím sa pochváliť, že máme psa, ktorému chutí takmer úplne všetko, takže problém "čo na večeru" riešiť nemusím, Lina zbaští čokoľvek. 

Z mäsa má rada každý druh - kuracie, hovädzie, teľacie, ryby - morská ryba, treska, losos, bravčové, chutia jej aj držky a samozrejme všetky vnútornosti.

Zo zeleniny sa škaredo tvárila len na petržlen a papriku, síce to zjedla, ale nebola veľmi nadšená. Iná zelenina, ako napr. čínska kapusta, ľadový šalát, mrkva, rajčiny, uhorka, cuketa, zemiaky, baklažán atď. jej chutia.

Ovocie nám chutí úplne všetko, najmä mandarinky, banán, slivky, jabĺčka, nektarinky.

Kosti v celku zatiaľ dávame najmä bravčové a kuracie, drvené Lina už ochutnala aj hovädzie alebo rybacie.

Okrem týchto základných potravín dávame občas aj mliečne výrobky ako tučný tvaroh a nesladené jogurty (tučné preto, lebo je to vychrtlina :) ), oriešky, rôzne semienka, suché pečivo, alebo slnečnicový, či rybací olej.

No a samozrejme netreba zabúdať na doplnky výživy - u nás ide o Pangamin na srsť a na priberanie, kolagén Apto-Flex na kĺby, lososový olej (a iné) a bylinkový MicroMineral.

 

Nevhodné potraviny pre psa: hrozno, hrozienka, čokoláda, kakao, jadierka z jablka, avokádo