Chovné skúšky a Kandidát chovu :-)

06.10.2013 12:57

Dňa 5. 10. 2013 sa konali dlhoočakávané Chovné skúšky pre maďarské stavače v Bíni. Dlhoočakávané z viacerých dôvodov. Jeden je ten, že sa konajú len raz do roka, ich absolvovanie je podmienkou pre chovnosť, a že po úspešných JSS som sa rozhodla nečakať ďalší rok a skúsiť to s Lin už teraz. Preto hneď ako to bolo možné som nás prihlásila. Voľné miesta sa minuli skoro hneď a štartovacia listina (max. 12 psov + 2 náhradníci) bola plná dávno pred uzávierkou. Mali sme cca mesiac na to, aby sme doladili, čo nám nešlo. Zohnali sme si zver, trochu ešte pocvičili a týždeň pred skúškami sme usúdili, že nebudeme viac tlačiť na pílu. Viackrát sa nám osvedčilo, že čím menej cvičíme, tým sú výsledky lepšie :-D Akoby si to potom viac vážila :-)

Keďže Bíňa je od nášho bydliska na míle ďaleko, rozhodli sme sa vyraziť už v piatok a na pol ceste prespať. Ráno sme na skúšky došli doružova vyspaní a aj keď nervózni (hlavne ja), nálada bola od rána výborná. Po slávnostno zahájení skúšok sme si vybrali šťastnú 4, rozdelili sme sa na dve skupiny a išlo sa do revíru. Nám sa hneď zrána ušla voda, za čo sme v - 5,5°C teda moc vďační neboli :-D Psom to našťastie moc nevadilo a keď sa oprelo slnko, celkom rýchlo schli. 

Prvú disciplínu sme absolvovali dohľadávku kačice v rákosí. Poviem vám, taký ťažký rákos sme nikdy necvičili, bol celý podmáčaný, psi sa borili a potápali pod vodu, veľmi ťažko sa im tam brodilo a hľadalo. Našťastie Lina hľadá a aportuje kačky veľmi rada. Kačicu našla a priniesla za necelé 3 minúty a vyslúžili sme si pochvalu a známku 4. Krst ohňom sme prežili :-D

Nasledovalo prinášanie kačice z hlbokej vody s výstrelom. Lin nabudená z prvej disciplíny skočila do vody šípku, výstrel si nevšimla a už plávala ku mne. Pri vyliezaní na breh sa jej šmyklo a padla naspäť do vody, kačicu ale nepustila, skúsila to znova a pekne odovzdala. Známka 4. :-)

Posledná vodná disciplína bola stopa živej kačice. Museli sme si na ňu počkať, lebo časový limit povolený na disciplínu využili všetci pred nami. Lina sa s tým ale nebabrala. Po vypustení ďalšia šípka do rákosu a kačicu mi živú doniesla asi za 10 sekúnd!!! :-D Pán hlavný rozhodca usúdil, že to bolo príliš rýchlo, tak sme disciplínu opakovali :-D Vypustila som ju teda trošku neskôr a kačicu dovliekla za 20 sekúnd :-D Takže nič iné ako 4 si za túto disciplínu naozaj nezaslúžila ;-)

Po úspešnej vode sme sa presunuli na pole. Opäť sme čakali, kým si psi pred nami svoju časť prehľadajú. Keď sme sa dostali na rad, vypustila som triskáča a zostala som nemilo prekvapená. Lina sa dlhšie rozbiehala, hľadačka nič moc. Aj keď som videla, že nos používa pekne, behať sa jej moc nechcelo. Toto u nej nebýva zvykom, ale aj pes je len človek a zrejme sa tam niečo udialo. Samozrejme sa testovala aj reakcia na streľbu, ktorú si asi ani nevšimla. Našťastie keď jej zafúkal priaznivý vietor sa rozbehla a nakoniec chytila stopu a vyloženú jarabicu krásne našla, vystavila, dvakrát postúpila a zapichla to napevno asi 40 cm od nej. To už bolo vidieť len mňa ako namydlený blesk pálim za ňou :-D Tesne za ňou som spomalila, snažila som sa ju tichým hlasom ukľudňovať a tá moja pipulka to krásne odkľudovala! Škoda, že sa kľudy včera nehodnotili :-D Po skontrolovaní, že nevystavovala dýchanisko sme si vypočuli verdikt: hľadanie 3 (uuuuuf ale mi odľahlo), vystavovanie 4, postupovanie 4, správanie sa po výstrele 4 :-)))

Posledné nás čakali dohľadávky pernatej a srstnatej zveri. Toto máme teda našprtané, Lina aportovať zver zbožňuje, ale po tej hľadačke som bola trošku vykoľajená, tak som sa trošku obávala ako sa zachová. Ale úplne zbytočne :-)

Dohľadávka srstnatej trvala 15 sekúnd :-D, dohľadávka pernatej 20 sekúnd :-D Obe za 4. Vlastne som si to ani nestihla uvedomiť a boli sme hotové!!!! Spadol mi obrovský kameň zo srdca :-) Som na tú moju pracantku nesmierne pyšná. S jednou trojkou sme skončili na neuveriteľnom 2. mieste z 15 psov!!!

Týmto chcem ešte raz pogratulovať všetkým úspešným psom aj ich vodičom, zvlášť Lujze a Brixi, ktoré to tam celé vyhrali :-) Ďakujeme organizátorom, rozhodcom a všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na organizácii skúšok, aj tým, ktorí nám držali palce, moc si to vážime :-)

 

A aby som nezabudla, po skúškach sme si strihli ešte výber do chovu, kde s počtom bodov 90 zo 100 sa Lina stala KANDIDÁTOM CHOVU! Ďakujeme :-)

 

Na Slovensku máme nové chovné feny: Ami Angel z Jirgalova dvora, Bona Voros Angyal, Brixi z Weitovho lomu, Honey Mia z Nanikinho dvora a po jednej výstave sa k nim pridá aj Vadaszfai Gyongy. Moc blahoželáme!!!